ADIN GUZTIETAKO
EMAKUMEZKOEN EUSKADIKO XAKE TXAPELKETA
(2017ko
ekainaren 17tik 18ra, Bilbon)
Bilboko Patxi Larrocha Jatetxean jokatu zen, larunbat eta igandean.
AURREKO
FASEKO A MULTZOKO AZKENEKO SAILKAPENA.
1) Eihartze Buiza Prieto (Bizkaia) (2.130) – 3 puntu.
2) Gizela Gaviria Valencia (Bizkaia) (1.476) – 2 puntu.
3) Carlota Aramendia Ybarra (Nafarroa) (1.455) – Puntu bat.
4) Pino Vicedo Rubio (Gipuzkoa) (elorik gabe) – 0 puntu.
Eihartze Buiza Prieto eta Gizela Gaviria Valencia sailkatu ziren
titulurako borrokarako.
AURREKO
FASEKO B MULTZOKO AZKENEKO SAILKAPENA.
1) Maria Jesus Saez de Jauregi Suso (Araba) (1.575) – 2’5 puntu.
2) Daniela Velte (Gipuzkoa) (1.768) – 2’5 puntu.
3) Mencia Montes Gimenez (Bizkaia) (1.392) – Puntu bat.
4) Maria Teresa Junquera Ciaurriz (Araba) (1.545 Euskal elokoa) – 0 puntu.
Maria Teresa Junquera Ciaurriz ez zen aurkeztu.
Maria Jesus Saez de Jauregi Suso
eta Daniela Velte sailkatu ziren
titulurako borrokarako.
FASE
FINALEAN, BOSGARREN POSTUTIK ZORTZIGARRENERAKO LEHIA.
1) Carlota Aramendia Ybarra (Nafarroa) (1.455) – 3 puntu.
2) Mencia Montes Gimenez (Bizkaia) (1.392) – 2 puntu.
3) Pino Vicedo Rubio (Gipuzkoa) (elorik gabe) – Puntu bat.
4) Maria Teresa Junquera Ciaurriz (Araba) (1.545 Euskal elokoa) – 0 puntu.
Maria Teresa Junquera Ciaurriz ez zen aurkeztu.
FASE
FINALEAN, TITULURAKO LEHIA.
1) Eihartze Buiza Prieto (Bizkaia) (2.130) – 3 puntu.
2) Gizela Gaviria Valencia (Bizkaia) (1.476) – 1’5 puntu.
3) Maria Jesus Saez de Jauregi Suso (Araba) (1.575) – Puntu bat.
4) Daniela Velte (Gipuzkoa) (1.768) – 0’5 puntu.
AZKENEKO
SAILKAPENA.
1) Eihartze Buiza Prieto (Bizkaia) (2.130).
2) Gizela Gaviria Valencia (Bizkaia) (1.476).
3) Maria Jesus Saez de Jauregi Suso (Araba) (1.575).
4) Daniela Velte (Gipuzkoa) (1.768).
5) Carlota Aramendia Ybarra (Nafarroa) (1.455).
6) Mencia Montes Gimenez (Bizkaia) (1.392).
7) Pino Vicedo Rubio (Gipuzkoa) (elorik gabe).
8) Maria Teresa Junquera Ciaurriz (Araba) (1.545 Euskal elokoa).
Maria Teresa Junquera Ciaurriz ez zen aurkeztu.
EIHARTZE
BUIZA, EUSKADIKO EMAKUME TXAPELDUN SENDOA.
Eihartze Buiza Prieto bizkaitarrak
berreskuratu zuen 2015ean irabazitako titulua. 22 urterekin bukatuko du urte
hau Arrigorriagako Endroke Xake Taldeko jokalari honek. Aurretik, urtarrilean,
Bizkaiko emakume txapeldun geratu zen.
Partida guztiak irabazita nagusitu
zen. Azkeneko urteetan hiru titulu pilatu dituen Ainhoa Barrio Ugidosek ez zuen
jokatu, baina zaila izanen zuen 2.130eko eloa duen txapeldun berriaren aurka.
Gizela Gaviria Valencia
txapeldunordea Santurtzi taldean jokatzen du eta hirugarren sailkatutako Maria
Jesus Saez de Jauregi Susok Gasteizko Buztinzuri taldean.
TXAPELKETAREN AZKENEKO HISTORIA.
2006. urtean: Paula Camara Gil
(Araba), garaile.
2007. urtean: Paula Camara Gil
(Araba), garaile.
2008. urtean: Isabel Menoyo
Alonso (Bizkaia).
2009. urtean: Daniela Velte
(Gipuzkoa), garaile.
2010. urtean: Oihana Gonzalez
Etayo (Nafarroa), garaile.
2011. urtean: Angels Cucarella
Montell (Bizkaia), garaile; Daniela
Velte (Gipuzkoa), bigarren; Ainhoa
Barrio Ugidos (Bizkaia), hirugarren.
2012. urtean: Angels Cucarella
Montell (Bizkaia), garaile; Ainhoa
Barrio Ugidos (Bizkaia), bigarren; Isabel
Menoyo Alonso (Bizkaia), hirugarren.
2013. urtean: Ainhoa Barrio
Ugidos (Bizkaia), garaile; Ainhoa
Ortin Blanco (Nafarroa), bigarren; Lara
Fernandez Santamaria (Bizkaia), hirugarren.
2014. urtean: Ainhoa Barrio
Ugidos (Bizkaia), garaile; Daniela Velte (Gipuzkoa), bigarren; Oihana Gonzalez Etayo (Nafarroa), hirugarren.
2015. urtean: Eihartze
Buiza Prieto (Bizkaia), garaile; Ainhoa
Barrio Ugidos (Bizkaia),
bigarren; Irati Laseca Arana (Nafarroa), hirugarren.
2016. urtean: Ainhoa
Barrio Ugidos (Bizkaia), garaile; Maria Jesus
Saez de Jauregui Suso (Araba),
bigarren; Carlota Aramendia Ybarra (Nafarroa), hirugarren.
2017. urtean: Eihartze
Buiza Prieto (Bizkaia), garaile; Gizela Gaviria Valencia (Bizkaia), bigarren; Maria Jesus Saez de Jauregui Suso (Araba), hirugarren.
PALMARESA, 2006. URTETIK.
1) Ainhoa Barrio Ugidos (Bizkaia) – 3 titulu.
2)
Eihartze Buiza Prieto (Bizkaia) – 2 titulu.
3)
Paula Camara Gil (Araba) – 2 titulu.
4)
Angels Cucarella Montell (Bizkaia) – 2 titulu.
5) Oihana Gonzalez Etayo (Nafarroa) – Titulu bat.
6) Isabel Menoyo Alonso (Bizkaia) – Titulu bat.
7) Daniela Velte (Gipuzkoa) – Titulu bat.
2017-06-18.
Iturria: “http://www.xake.net/2017-fva/6EHT_CAMP-EUS-FEMENINO%202017/m-1_hasiera.html#segunda” webgunea.